Jak opiekować się osobą starszą?


Opieka nad starszą osobą wymaga wiele cierpliwości i zrozumienia dla potrzeb seniora. Należy mieć na uwadze nie tylko stan zdrowia podopiecznego, ale przede wszystkim jego charakter i przyzwyczajenia.

Cechy dobrego opiekuna
Osoba, która chce podjąć się opieki nad seniorem, musi pamiętać o tym, że praca ta wymaga od niego wiele cierpliwości, ostrożności oraz uwagi. Opieka nad osobą starszą, która na dodatek choruje, jest bardzo absorbująca, ale może dać zarówno opiekunowi, jak i seniorowi, wiele satysfakcji.

Delikatność i życzliwość
Opiekując się starszą osobą należy pamiętać o delikatności, zarówno w kwestiach fizycznych, jak i psychicznych. Pomoc w poruszaniu się jest tylko jednym z ważnych zadań, jakie musi spełnić osoba opiekująca się seniorem. Równie ważne jest wsparcie, rozmowa, wymiana myśli, które budują relacje między opiekunem a podopiecznym.

Umiejętność radzenia sobie ze stresem
Osoba opiekująca się seniorem powinna również pamiętać o tym, jak ważna jest spostrzegawczość, a także umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Zachowanie zimnej krwi w przypadku nagłego, złego samopoczucia osoby starszej lub umiejętność udzielania pierwszej pomocy należą do obowiązków opiekuna. Odporność na stres jest ważnym elementem, niezbędnym w zajmowaniu się osobą starszą.

Wzajemne zaufanie
Niezwykle ważne jest również wzajemne poleganie na sobie. Senior, który zostaje objęty opieką, musi mieć pewność, że może w każdej chwili liczyć na opiekuna. To niezwykle zajmujące zadanie bywa oczywiście trudne. Chcąc jednak zapewnić seniorowi odpowiednie warunki, należy budować relację wzajemnego zaufania i polegania na sobie.

Jak opiekować się osobą starszą?
Podstawową zasadą w opiece nad osobami starszymi jest szacunek, zarówno do podopiecznego, jak i wykonywanej pracy. Opiekun ma za zadanie pomóc w czynnościach, które sprawiają seniorowi trudności. Jednocześnie jednak nie powinien go zanadto wyręczać, by nie odbierać starszej osobie poczucia samodzielności. Takt i spostrzegawczość będą więc cechami niezbędnymi w przypadku osób chcących opiekować się seniorami.

Planowanie dnia
Po drugie, bardzo ważne jest dokładne zaplanowanie dnia. Ułatwi to wykonywanie poszczególnych zadań i obowiązków, a także nada życiu rytm, który jest ważny dla starszych osób. Dokładny plan dnia pozwoli na lepszą organizację pracy. Seniorowi natomiast da pewność, że wszystko odbywa się według ustalonego harmonogramu.

Dobre nawyki
Seniorzy objęci pomocą często miewają problemy ze snem i nie dbają o prawidłowe odżywianie. Zadaniem opiekuna jest dbanie o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego ważne jest, by życie seniora wprowadzić zdrowe nawyki, dzięki którym poczuje się lepiej.

Radzenie sobie z bezsennością
W przypadku trudności z zasypianiem opiekun powinien wprowadzić kilka zasad, dzięki którym senior będzie w stanie normalnie przesypiać noc. Przede wszystkim należy kłaść się o tej samej porze. Wieczorem lepiej rezygnować z picia kawy i sięgnąć po ciepłe mleko lub napar z ziół. Przed snem natomiast ważny będzie relaks w postaci dobrej książki lub muzyki.

Odpowiedni sposób żywienia
Zmiana nawyków dotyczy również jedzenia. Dieta seniora powinna być bogata w witaminy i minerały. Opiekun powinien zadbać o to, by senior miał dostęp do świeżych produktów. Robienie zakupów na zapas oraz jedzenie gotowych dań nie jest dobrym pomysłem i nie służy zdrowiu seniora. W diecie powinno znaleźć się białko, wapń, potas oraz pożyteczne dla zdrowia kwasy tłuszczowe.

Wspólne zainteresowania
Opiekując się osobą starszą trzeba pamiętać, że posiada ona własne przyzwyczajenia, których nie możemy drastycznie zmieniać. Wchodząc w życie drugiej osoby musimy mieć na uwadze to, jakim jest człowiekiem, czym się interesuje i co daje jej radość. Warto wówczas odnaleźć wspólne zainteresowania, dzięki którym możliwe będzie nawiązanie nici sympatii między opiekunem a podopiecznym.

Codzienne rytuały
Do wspólnych rytuałów można dodać drobne rzeczy, które sprawią, że stosunki między opiekunem a seniorem nie będą wyłącznie zawodowe. Codzienne zapytanie seniora o to, jak się czuje, będzie w dobrym tonie. W ciągu dnia można zaplanować wspólne oglądanie telewizji, grę w szachy, rozwiązywanie krzyżówek czy wyjście na spacer. Czynność powtarzana codziennie wejdzie obojgu w nawyk i stanie się przyjemnym oderwaniem od obowiązków.

Umiejętność słuchania
Do zadań opiekuna należy przede wszystkim pomoc w codziennych czynnościach, które sprawiają seniorowi trudność. Opiekun to jednak także, a może przede wszystkim, osoba, która potrafi słuchać. Każdy z nas ma gorsze dni. Gdy taki dzień zawita u seniora, opiekun powinien cierpliwie i z życzliwością wysłuchać podopiecznego, oferując mu przy tym pożyteczną radę lub po prostu odpowiedzieć uśmiechem.