Samotność


Większość ludzi czuje się samotna w pewnym momencie w swoim życiu. To głęboko osobiste doświadczenie w większości przypadków na szczęście mija, ale dla coraz większej liczby osób, zwłaszcza w późniejszym okresie życia, samotność może mieć znaczący wpływ na ich samopoczucie oraz zmienić ich życie.

Co powoduje samotność?
Często czujemy się samotni, kiedy uważamy, że nie mamy silnych relacji społecznych lub jesteśmy niezadowoleni z tych, które mamy.
Istnieje kilka badań, które zidentyfikowały szereg czynników związanych z byciem samotnym w starszym wieku. Czynniki te obejmują:
– Sieci społeczne (mieszkający samotnie, owdowienie lub rozwód, brak kontaktu z rodziną i przyjaciółmi oraz ograniczone możliwości uczestniczenia w spotkaniach towarzyskich)
– Zdrowie (zły stan zdrowia, ograniczona mobilność, potrzeby w zakresie opieki społecznej lub upośledzenie funkcji poznawczych i sensorycznych)
– Cechy indywidualne (wiek, pochodzenie etniczne, orientacja seksualna, niskie dochody, emerytury)
– Charakterystyka sąsiedztwa (konstrukcje budynków i ulic, świadczenie lokalnych udogodnień w miejscu zamieszkania, reputacji obszaru, sąsiedztwo).

Samotność jest związana z depresją, zaburzeniami snu, zaburzeniami zdrowia poznawczego, podwyższoną odpornością naczyń, nadciśnieniem, stresem i problemem ze zdrowiem psychicznym.

Jak rozpoznać samotność

Niektóre z zachowaniań wskazujących na problem samotności:

znaczące zmiany w codziennej rutynie (np wstawania dużo później)
zaniedbanie wyglądu lub higieny osobistej
skarżenie się na uczucie bezwartościowe
nieprawidłowe odżywianie.

Należy również rozważyć, czy osoba, którą się opiekujemy, znalazła się w trudnych sytuacjach, które mogły spowodować jej samotność, takich jak:

– utraty kogoś bliskiego
– oddala się od znajomych i rodziny
– utratą kontaktów społecznych, przyjemność z pracy
– problemy zdrowotne, które utrudniają im wyjść i robić rzeczy, które lubią.

Samotność jest bardzo głębokim osobistym doświadczeniem. Ważne jest aby pamiętać, że ktoś może nadal czuć się samotny pomimo otoczenia rodziną i przyjaciółmi.

Nikt nie powinien odczuwać, że nie ma się do kogo zwrócić.
Pamiętajmy, że samotność może mieć duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś, kogo znasz może być samotny, można pomóc poprzez:

– Spędzanie razem czasu – Po prostu dać osobie do zrozumienia, że ktoś o nią dba. Nie bój się zapytać, jak się czuje i czy jest coś co można zrobić, aby pomóc. Mając kogoś, kto jest gotów wysłuchać, może być wielką pociechą.

– Promowanie i wspieranie w uzyskaniu pomocy. Uświadamiaj, że można czuć się lepiej z właściwą pomocą. Osoby samotne mogą potrzebować wsparcia, naprowadzenia na pomoc społeczną lub usługi mających na celu rozwiązanie samotność.

– Bądź cierpliwy – Kiedy ludzie są samotni, szczególnie jeśli jest to związane ze złym stanem zdrowia psychicznego i fizycznego zdrowia, mogą zachowywać się drażliwie lub czują się niezrozumiane przez innych.